W ostatnich latach kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna, stanowiąc alternatywę dla pochówków tradycyjnych. Wybór tej formy pochówku zależy od woli zmarłego, od życzenia rodziny, a czasem także od okoliczności związanych tak z samą śmiercią, jak i z miejscem pochówku.

Czasem zarysowuje się problem z dostępnością miejsc grzebalnych tradycyjnych i optymalnym rozwiązaniem jest decyzja o kremacji. Kremacje stają się coraz bardziej popularne także ze względów etyki oraz ekologii, a także dlatego, bo wybór tej metody pochówku w wielu przypadkach pozwala na oszczędności finansowe.

W przypadku wyboru kremacji ważne jest, aby polegać na prawdziwych profesjonalistach, którzy wiedzą, jak działać w pełnej zgodności z przepisami regulującymi realizację tego typu pogrzebu.

kremacja

Kremacje w Olsztynie

organizacja kremacji i ceremonii urnowej w Olsztynie

Zakład Pogrzebowy Arka w Olsztynie podejmuje się kompleksowego przygotowania i przeprowadzenia pogrzebu z uprzednią kremacją. Nadzorujemy i realizujemy każdy etap tego typu uroczystości – aż po sam pochówek w grobie lub w kolumbarium.

Wszystkie kremacje realizowane przez firmę Arka odbywają się w nowoczesnym krematorium. Po zakończonym spopieleniu rodzina otrzymuje certyfikat potwierdzający prawidłowe wykonanie czynności.

Dzięki bogatemu doświadczeniu jesteśmy w stanie w sposób sprawny usunąć rozrusznik serca, ponieważ jest to warunek wykonania kremacji. W naszych biurach doradzimy w wyborze urny i trumny kremacyjnej oraz wspólnie ustalimy przebieg ceremonii.

Jak wygląda proces kremacji?

Kremacja to proces spopielenia zmarłego w specjalistycznych piecach kremacyjnych. Jednak zanim do tego dojdzie, zmarły musi zostać odpowiednio przygotowany. Przed kremacją z ciała zmarłego usuwane są wszystkie materiały niepalne, oraz sztuczne. Z ciała zmarłego zdjęta zostaje między innymi cała biżuteria oraz sztuczne ubrania, a jeśli osoba zmarła posiadała np. rozrusznik serca, to musi on zostać usunięty. Do pieca kremacyjnego pod żadnym pozorem nie mogą trafić żadne elementy zasilane bateriami, metalowe, plastikowe, ani szklane.

Następnie zmarły odziewany jest w ubrania do kremacji, czyli specjalne ubrania z ekologicznych materiałów, oraz umieszczony w trumnie kremacyjnej wykonanej z tektury lub nielakierowanego drewna. Dzięki temu proces kremacji jest możliwie najbardziej ekologiczny, a podczas spopielenia nie dostają się do atmosfery żadne szkodliwe związki.

Następnie ciało zmarłego umieszczane jest w piecu kremacyjnym. Wewnątrz gorące powietrze rozgrzane do ponad 1000°C spopiela ciało zmarłego. Nad wszystkim czuwa nowoczesna aparatura i systemy bezpieczeństwa. Po zakończeniu kremacji, trwającej zazwyczaj 1 do 3 godzin, należy odczekać, aż prochy ostygną, a następnie zostają one zebrane, rozdrobnione na pył i umieszczone w urnie.

Jak przebiega kremacja

Czy kremacja jest zgodna z wiarą
katolicką?

kremacja a wiara katolicka

Kościół Katolicki uznaje kremację jako dopuszczalną metodę pochówku już od 1963 roku. Od tamtej pory osoby wiary katolickiej mogą wybierać pogrzeby urnowe podczas pochówku swoich zmarłych, pozostając jednocześnie w zgodzie ze swoimi przekonaniami. Akceptacja kremacji została oficjalnie wprowadzona do Kodeksu Prawa Kanonicznego w 1983 roku. Od roku 1997 z kolei Kościół Katolicki zezwala na przeprowadzenie liturgii pogrzebowej w obecności prochów zmarłego. 

Kościół Katolicki akceptuje pogrzeby z kremacją i nie uznaje ich za grzech, pod warunkiem że zostaje ona przeprowadzona z poszanowaniem ciała i godności zmarłego, oraz nie zostaje przeprowadzona jako sprzeciw wobec wiary i wartości chrześcijańskich. Prochy zmarłego muszą być traktowane z takim samym szacunkiem, jak ciało, a także muszą zostać złożone w miejscu świętym do tego przeznaczonym, jak cmentarz czy poświęcone kolumbarium. Jeśli te warunki zostają spełnione, kremacja jest całkowicie zgodna z doktryną Kościoła.